۱۳۹۲/۰۸/۰۴

پهپاد زینتی یا سرباز مجانی؟

مدتها است برای نقد اخبار پهپادهای ایرانی با خودم یکی به دو می کردم  اما امروز با شنیدن خبر دردناکی مصمم شدم نگاهی نقادانه به خبرهای تولید پهپاد در داخل ایران بیاندازم.
ضمنا تعدادی از مرزداران هم به گروگان گرفته شده اند که به احتمال زیاد سرشان جلوی دوربین بریده خواهد شد تا به عمق فاجعه افزوده شود یا برای آزادی آنان مطالبات سنگین ارائه می کنند تا در نهایت آنها را بکشند و اعتماد مردم به نظام را کم کنند.
قبل از آنکه به موضوع مورد نظر خودم بپردازم، این فاجعه را به خانواده های این عزیزان و تمام ایرانیان تسلیت عرض می کنم. جا دارد این عزیزان و تمام مردم غیور ایران از سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی برای کشف و مجازات عاملان حادثه مطالبه ی جدی انجام دهند و کشورهای حامی این تروریستها هم بدون هیچ مصلحت اندیشی به مجازاتهای دیپلماتیک و حتی اقدامات متقابل برای قطع دستان کثیفشان دچار شوند. جا دارد که دشمن آمریکایی و سعودی، به جای دیپلماسی ظریف و نرم و لطیف، با پاسخ درخور مواجه شوند تا دیگر جرات چنین اقداماتی آنهم در وسط برنامه های مذاکره به سرشان نزند. اما هیچ امیدی از این دولت اعتدال و با تدبیر در این زمینه نمی رود. (من که امیدی ندارم)

چند سالی است که هر از گاهی خبر طراحی یا ساخت یا آزمایش یک پهپاد جدید به گوش می رسد. اگر یک سرچ ساده انجام بدهیم متوجه می شویم که پهپادهای زیادی با اسمهای مختلف در خبرها دیده می شوند که شاید یک عکس هم از آنها موجود نباشد و عموما یا عکس پهپاد آمریکایی به جای آن نمایش داده می شود یا عکسی از پهپاد مهاجر قرمز رنگ روی سکوی پرتاب تویوتا!
همین ماه پیش پهپاد شاهد 129 را سپاه رونمایی کرد و ارتش از یسیر و شاهین! اما آیا کشوری که ادعای اینهمه پهپاد دارد، از آن استفاده هم می کند؟ اول نگاهی بیاندازیم به لیست پهپادهای ایران: (آنها که در یک خط قرار دارند را می توانید در یک لینک با هم مطالعه کنید)
ایوب (نسخه لبنانی یکی از پهپادهای ایرانی که به فلسطین پرواز کرد)
مطمئنا تعدادی هم از قلم افتاده! (مثل آوا، شاهد، باز، چابک پر، تیز پر، سهند، سفره ماهی) تا اینجا شد تقریبا 30 پهپاد! یعنی از کل پهپادهای عملیاتی و مفهومی آمریکا هم بیشتر!
این همه پراکندگی و بی نظمی و نامشخص بودن وضعیت تولید و استفاده ی آنها چه معنایی به مخاطبان داخلی و خارجی می رساند؟
آیا جز این است که امثال وندی شرمن بیایند و ما را متهم به فریب کنند؟ ایشان که خیلی محترمانه این موضوع رو گفت. باید ببینید اعراب در مورد ما چه می گویند. متاسفانه جوانان و حتی شاید خیلی از مسئولان ایرانی از آنچه در جوامع و رسانه های اعراب خصوصا رسانه های اجتماعی و فروم ها و چت روم ها می گذرد و بخش اصلی و مردمی جریان اطلاعات را نشان می دهد بی خبر هستند. انواع فحش ها و تهمت های بی شرمانه ای که به ما می زنند شاید ریشه در ندانم کاری های خودمان داشته باشد. وقتی خبر تولید یک پهپاد را می دهیم و تصویر یک پهپاد آمریکایی را می گذاریم چه معنایی دارد؟ مخاطبان خارجی و حتی داخلی چه برداشتی می کنند؟ وقتی خبر از تولید اینهمه پهپاد می دهیم اما از آن استفاده نمی کنیم و هنوز باید جوانهایمان را به زور به سربازی بفرستیم تا در مرزها کشته شوند، این چه معنایی را به مخاطب القا می کند. بگذارید صادقانه برخی از اتهاماتی که به ما وارد شده است را بخوانیم: (فحش ها و القاب زشت و سخنان صرفا نژادپرستانه را نقل نکردم!)
ایرانی ها دروغگو هستند و خبرهای تولید سلاحشان پوچ است. ما خودمان بهترین اسلحه آمریکا را می خریم!
ایرانی ها جان سربازانشان برایشان مهم نیست.
ایرانی ها ادعا می کنند چون حزب الله را درست کردند از همه قوی ترند اما توان مقابله با چند تا  گروهک مرزی رو ندارند.
همه اجناس ایرانی قراضه هستند.
ایران که یک ماشین درست و حسابی نمی تواند بسازد چه ادعاهایی می کند.
.....
اینهمه پهپاد در کشورمان طراحی و توسعه داده شده است. در هزینه های آن بحث و سوال و نقدی ندارم اما آیا واقعا اینقدر نیاز است؟ چرا آمریکا برای هر هدف و ماموریتی یک نوع پهپاد دارد و فقط اقدام به نگهداری و ارتقای آن می کند؟ مگر ما چند نوع پهپاد شناسایی لازم داریم؟ چند نوع پهپاد مسلح نیاز داریم؟ چرا حزب الله در سوریه به بهترین وجه از پهپاد استفاده می کند و 17 نفر از آنها با داشتن اطلاعات دقیق، می توانند سیصد تروریست مسلح را غافلگیر کنند و بیشترشان را بکشند اما چند تروریست می توانند بیایند پایگاه مرزی ما را به گلوله ببندند و اینهمه آدم را به شهادت برسانند؟ چرا ما تا به حال ندیده ایم پهپادی در آسمان تهران پرواز کند و اطلاعات ترافیکی ارسال کند؟ چرا برای تعقیب مجرمان از پهپاد استفاده نمی شود؟ چرا صدای پهپاد به گوش ما ایرانی ها نخورده است؟
بیایید این شعار را نهادینه کنیم: پهپاد برای امنیت و اقتدار کشور و کاهش هزینه های جانی و مالی.

هیچ نظری موجود نیست: