۱۳۹۲/۰۲/۱۷

سفری به موسسات امام موسی صدر

سه شنبه دهم اردیبهشت ماه به همراه کارمندان «مرکز مطالعاتی و پژوهشی امام موسی صدر» در لبنان از نمایشگاه «هنر، آیینه ی تمدنها» و موسسات امام موسی صدر در صور بازدید کردیم.
صبح صاعت 9 از مرکز بیروت راه افتادیم و با ون موسسات به صور رفتیم. مناظر زیبای طبیعت لبنان در راه چشم نواز بود، دریا در تمام طول راه سمت راست ما و کوه و تپه های سرسبز سمت چپ قرار داشت.
 به صور که رسیدیم احساس کردم شهری که سالها امام موسی صدر در آن نفس کشیده و برای ارتقای فرهنگ و وضع اجتماعی و اقتصادی مردمش کوشیده هنوز رنگ و بوی او را می دهد. شهری که گدایی در آن ریشه کن شد، شهری که بستنی فروش مسیحی به برکت امام موسی صدر، توانست به کاسبی خود ادامه دهد.
به مرکز باسل الاسد رسیدیم که جلوی آن یک نفربر قدیمی احتمالا اسراییلی به عنوان نماد مقاومت قرار گرفته بود.
این مرکز از 6 اردیبهشت 1392 میزبان نمایشگاه «هنر، آیینه ی تمدنها» است. از نمایشگاه بازدید کردیم. بسیار چیدمان جذابی داشت، سادگی آن، صفای روح سید موسی را گوشزد می کرد و گلهای معطری که در طول مسیر پرکنده شده بود، شمیم آن رادمرد غایب را زنده می کرد. در یک سالن به یاد امام، شمع هایی در میان گلها روشن کرده بودند. جملات امام موسی صدر در هر زمینه ای هنوز لطافت و صداقت و کاربرد خود را حفظ کرده و سخنانش را به عمق جان حس می کردیم.
در کنار نمایشگاه، مراسم جشن تکلیف دختران مدرسه های جنوب همزمان با ولادت حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) برگزار شد. قبل از امام موسی صدر، حجاب در لبنان پدیده ی نادری بود! چقدر امام موسی صدر و خواهرش رباب صدر زحمت کشیدند تا با زبان نرم و لطیف و با کردار خود حجاب را در مردم گسترش دهند. امروز وقتی دختران نه ساله ی صور با لباسهای سفید، مانند فرشته هایی کوچک روی سن می آمدند و با گرفتن هدیه، از جلوی تصویر امام موسی صدر رد می شدند، می توانستی ببینی که زحمات این مرد به ثمر نشسته است.

بعد از آن از موسسات امام موسی صدر در صور بازدید کردیم. این موسسه که در آغاز بیت الفتات بود برای مشارکت و توانمند سازی زنان ایجاد شد و بعدا به آن دار الایتام و دبستان و مدرسه ی فنی حرفه ای و مدرسه ی پرستاری اضافه شد. ضمن اینکه هم اکنون یک آشپزخانه برای اطعام کودکان نیازمند و شیرینی پزی و کارگاه محصولات لبنی هم وجود دارد.  


معماری موسسه بسیار زیبا بود. ساختمان های پرنور و باغچه های سرسبز محیط پر نشاطی را برای بچه ها و کارمندان فراهم آورده است.
بعد از بازدید از موسسه و خواندن نماز، نهار مهمان موسسه بودیم و بعد به بیروت بازگشتیم.

گزارش نمایشگاه عکس را بطور مفصل در این جا بخوانید.

هیچ نظری موجود نیست: