۱۳۹۲/۰۲/۰۵

ازدواج در لبنان - وقتی مرغ همسایه غاز نیست

هرچقدر جلو می رویم شرایط اقتصادی نامناسب تر می شود و قدرت جوانان برای ازدواج کاهش می یابد. رشد جمعیت و افزایش بیکاری و کمبود شغل با درآمد مناسب، باعث تشدید بحران ازدواج شده است. از سوی دیگر دختران هم توقعات مادی خود را افزایش داده اند و با تقاضای مهریه های بالا و شروط سنگین، کار را بر خواستگاران سخت تر کرده اند. برخی از پسرانی که موفق به ازدواج نمی شوند به فکر ازدواج با غیر ایرانی می افتند و شاید یکی از علتهای آن، نا امیدی از یافتن دختری با شرایط مناسب باشد.
ازدواج در لبنان هرچند دیگر مثل گذشته سهل و آسان نیست اما باز هم گلی به جمالشان، آنرا از ما ایرانی ها آسان تر برگزار می کنند. با وجود اینکه تهیه ی خانه و جهیزیه و اسباب منزل همگی به عهده ی آقا داماد است اما مانند ایرانی ها چشم و هم چشمی و حرص برای خریدن بهترین مارک خارجی ندارند. همین که آقا داماد یک شغلی داشته باشد و یک خانه ای اجاره کند و لوازم اصلی منزل مثل گاز و یخچال و ماشین رختشویی را بخرد می تواند موافقت عروس و خانواده اش را برای ازدواج و زندگی زیر یک سقف، جلب کند. بسیاری از خرده ریزها بعدا هدیه می آید یا بعدا خود عروس و داماد، خرد خرد تهیه می کنند؛ و این یکی از اخلاق های خوب لبنانی هاست.
مهریه هم عموما مقداری وجه نقد به دلار آمریکایی یا طلا یا زمین است که همانطور که قبلا گفتم مؤجل یا معجل توافق می شود. یعنی مثلا قرآن و شاخه گل معجل است (باید موقع عقد یا بعد آن بدهد) و پول یا طلا یا زمین مؤجل است وبعد از مثلا 30 یا 40 سال عروس خانم اجازه دارد آنرا مطالبه کند!
مهریه ها عموما چند هزار دلار یا 100 سکه طلای انگلیسی 24 عیار یا یک قطعه زمین است که ممکن است تا 100 هزار دلار ارزش آن باشد. البته آن جوان قشر متوسط که در ایران اقلا 500 سکه مهر می کند در واقع اقلا 180000 دلار دارد مهریه می دهد! یعنی از پولدارهای لبنان بیشتر! (با احتساب سکه یک میلیون و سیصد هزار تومانی و دلار 3700 تومانی) یک ضرب المثل قدیمی ایرانی در لبنان هست -که قبلا در ایران درست بود و الان دیگر درست نیست- می گوید کی مهریه را داده و کی گرفته!
لبنانی ها به سبب گرانی و تورم در سالهای اخیر و خصوصا پس از جنگ، معتقدند جوانی که بتواند در لبنان شرایط ازدواج فراهم کند قهرمان است. به عقیده ی من و با کنار هم گذاشتن مواردی که عرض کردم باید گفت جوانی که در ایران ازدواج می کند سوپر قهرمان جوانان جهان است!
حالا اگر یک قهرمان ایرانی (که به مرحله سوپر قهرمانی نرسیده) بخواهد با یک دختر لبنانی ازدواج کند چه باید بکند؟ همانطور که قبلا گفته ام امکان اینکه بلند شود بیاید خواستگاری یک دختر لبنانی یا کسی را برای خواستگاری بفرستد وجود ندارد. به چند دلیل:
- عموم دختران لبنانی و خانواده هایشان مایل به زندگی در غربت نیستند.
- اصلا چگونه می توانند به کسی که نه دیده اند و نه می شناسند دختر بدهند؟
- مشکل زبان یک مشکل اساسی در این موضوع است که در بیشتر موارد لاینحل است و جوان ایرانی به جای اینکه عزم به یادگیری زبان لبنانی کند می گوید حالا یک جوری حرف میزنیم دیگه!
- پیش داوری ها و پیش زمینه های فکری از ایرانیان دید بدی نسبت به آنها در مورد ازدواج داده، مثلا بخیل بودن ایرانی ها، اصرار بر کار کردن زن و مشارکت در هزینه ها، اصرار بر بچه نیاوردن! و...
- به جهت سختگیری های بیش از حد دولت لبنان برای جلوگیری از حضور ایرانیان در لبنان، گزینه ی زندگی در لبنان اگر بواسطه مشکلات اقتصادی و معیشتی حذف نشده بود در این مرحله تقریبا بطور کامل حذف می شود.
آیا اصلا راهی برای ازدواج وجود ندارد؟
به عقیده و تجربه ی من تنها دو راه نتیجه بخش است:
1- جوان ایرانی در لبنان مشغول کار یا تحصیل باشد و به این واسطه با دختری آشنا شود و دختر خانم وی را بپسندد.
2- جوان ایرانی در ایران دختری لبنانی را پیدا کند و مورد قبول وی و خانواده اش قرار بگیرد.
البته راه دوم سخت تر است و از آنجا که لبنانی هایی که در ایران حضور دارند فقط برای درس و چند ساله به ایران آمده اند اکثرا چنین نیتی ندارند و از کثرت مراجعات ایرانی ها برای خواستگاری هم ناراحتند.
3- یک دختر خانم ایرانی خانواده دار پایبند به دستور پیامبر پیدا شود که نگاه او و خانواده اش به ازدواج نگاه دینی و اجتماعی باشد نه نگاه تجاری! متاسفانه بسیاری از قشر مذهبی ما بدتر از بقیه به دنبال رسومات پرهزینه و بریز بپاش و جهیزیه ی آنچنانی و مهریه های فوق العاده سنگین هستند.
پی نوشت: برخی از خوانندگان ممکن است از بحث ازدواج پسر ایرانی با دختر خارجی ناراحت شوند (همانطور که قبلا مشاهده شد) اولا به سلیقه و انتخاب افراد احترام بگذاریم. دوم اینکه وقتی شرایط را دختران و خانواده هایشان و رسم و رسومات برای پسر سخت کرده اند چگونه انتظار داریم یک جوان حتما بیاید و دختر خانمی را بگیرد که اقلا 500 سکه مهرش است ضمن اینکه عندالمطالبه است و ممکن است هفته ی بعد از عقد آنرا از جوان بیچاره طلب کند؟! ضمن اینکه هنوز ازدواج با خارجی علیرغم بالا رفتن نرخ دلار، برای پسران به صرفه تر از ازدواج با ایرانی است!
مطالب مرتبط:
ازدواج با دختر لبنانی 
 عادتهای جالب و پسندیده در ازدواج لبنانی ها
خانواده لبنانی 
ازدواج با لبنانی 
مزایا و معایب زندگی در لبنان-2  
مزایا و معایب زندگی در لبنان 

هیچ نظری موجود نیست: