۱۳۹۱/۰۸/۱۵

بالاخره لغو روادید بین لبنان و ایران چه شد؟دوستی پیامی ارسال کرده بود مبنی بر اینکه لغو روادید بین ایران و لبنان لغو شده و باید ویزا تهیه کرد. یکی از دوستانم که پریروز شنبه وارد لبنان شده بود از پلیس گذرنامه ی لبنان سوال کرده بود و گفته بودند ایرانی ویزا لازم ندارد. چند ایرانی دیگر هم که همراه وی بودند گفتند ما ویزا نگرفتیم. جالب اینجاست که سفارت لبنان در ایران ظاهرا برای درآمدزایی به مراجعین اعلام می کند که باید ویزا تهیه کنند. یا به دانشجویانی که مدارکشان را می خواهند به لبنان بیاورند گفته شده که باید در سفارت لبنان هر مدرکی را به قیمت ده دلار تایید کنند و برای این کار هم دو روز زمان لازم است! این درحالی است که در فرایند ترجمه و تایید مدارک، تایید مدارک در سفارت لبنان در این مرحله جایگاهی ندارد. یعنی یک دانشجو فقط لازم است مدارک خود را در دارالترجمه ی رسمی ترجمه کند که خودشان تایید دادگستری و وزارت خارجه را برای مدارک می گیرند. سپس در لبنان به سفارت ایران مراجعه کند تا مهر وزارت خارجه تایید شود. سپس وزارت خارجه ی لبنان مهر سفارت را تایید می کند تا بتوان مدارک را به وزارت علوم لبنان تحویل داد. بعد از آن وزارت علوم لبنان استعلامی را به سفارت لبنان در تهران می فرستد که ترجمه شده به وزارت خارجه می رود. از آنجا به وزارت علوم ایران رفته و وزارت علوم استعلامی از دانشگاهی که در آن درس خوانده اید انجام می دهد. استعلام تایید شده به وزارت علوم بر می گردد. از آنجا به وزارت خارجه و دوباره به سفارت لبنان فرستاده می شود و از سفارت هم به وزارت علوم لبنان فرستاده می شود و مدارک تحصیلی در یک گروه علمی بازنگری شده و معادل سازی می گردد. مراقب باشید هزینه هایی که لزومی به صرف آنها نیست انجام ندهید. از قانون و روال کار مطلع شوید سپس اقدام کنید.

۳ نظر:

libaniran گفت...

وزارت خارجه به اقدام غیر دیپلماتیک سفارت لبنان مبنی بر اعلام اینکه ویزا لازم است و برای آن پول درخواست می کند اعتراض کرده است. قانون لغو روادید بین ایران و لبنان به جهت حساسیتی که امریکا روی آن دارد هر دو ماه تمدید می شود. بعد از مدتی به هر شش ماه می رسد و بعد دائمی خواهد شد. (قانون آن، نه مدت اقامت، مدت اقامت یک ماه است)
اینکه یک ایرانی هر وقت اراده کند بتواند لب مرز فلسطین باشد برای امریکا و رژیم صهیونیستی غیرقابل قبول است. لذا شخص خانم کلینتون بارها با مقامات لبنانی تماس گرفته و خواستار لغو این قانون شده است.
برای اطلاعات به روز و دقیق فقط به سایت وزارت خارجه یا سفارت لبنان مراجعه کنید نه سفارت لبنان در ایران.

Unknown گفت...

هموطن گرامی
سلام
من مرتبا به وبلاگ شما مراجعه کرده و از مطالب آن استفاده میکنم . میخواستم بدانم الان یک ایرانی که طبق قانون لغو ویزا وارد لبنان می شود دقیقا چه مدت می تواند در لبنان بماند .
اگر از آن مدت بیشتر ماند چه پیامدهائی دارد ؟
دست حق همراه شما هموطن دلسوز باشد

libaniran گفت...

سلام
مدت آن یک ماه است و باید برای تمدید به پلیس (الامن العام) مراجعه کنید. یک ماه دیگر تمدید می شود. خارج از وقت قانونی مراجعه به دادگاه و جریمه در پی دارد.