۱۳۹۱/۰۸/۰۲

شیعیان لبنان

دوستی سوالاتی مطرح کردند که دیدم جالب است و جواب آنها می تواند برای بقیه دوستان هم جالب باشد:
چه آداب و رسومی در بین شیعیان لبنان وجود داره که آنها اینقدر معتقد و قوی به نظر میرسند ، مثلا میخواهم بدونم در زندگی روزمره چه مسائل و نکاتی را رعایت میکنند ، همچنین در تربیت فرزند ،یا در مراسم مذهبی، یا خیلی مسائل دیگه ، چه چیزهایی در زندگی دغدغشون هست؟ سیدحسن نصرالله و خانواده اش هم در بین مردم زندگی می کنند ؟ مراوداتشون با مردم(مردم شیعه و طرفدار حزب الله) در چه حدیه؟شیعیان لبنان (حزب الله) معمولا چه برنامه هایی دارند برای پیشرفت های اعتقادی و مذهبی خودشون یا خانواده ها یا فرزندانشون؟

شناخت یک ملت نیاز به علم مردم شناسی و تدبر عمیق در تاریخ آنان دارد و حتی در چند کتاب هم نمی توان مردمی را شناخت. لبنانی ها عموما مردمانی فقیر و کشاورز در جنوب سلطنت عثمانی بودند و مسیحیان آن که از حمایت فرانسه و امریکا و روسیه برخوردار بودند توانستند تجارت منطقه ای بر قرار کنند و ثروت و به تبع آن قدرت را برای خود به ارمغان آورند. زندگی سخت مردمان جنوب و شمال که عمدتا شیعیان بودند و در حکومت عثمانی جایگاهی نداشتند باعث شد تا روحیه ی آنان سخت و مقاوم شود. آنان فقط منبع تهیه ی گندم و جو و غلات برای ارتش عثمانی بوده و باید با پرداخت خراج و اعزام جوانان به ارتش، به دولت عثمانی خدمت می کردند. جغرافیای لبنان و زمستان های سخت شمال و تابستانهای گرم بیروت و جنوب و کشاورزی در هوای شرجی و گرم، مردمان لبنان را آبدیده کرد. مردمان شمالی به تبع آب و هوای کوهستانی روحیه ی سخت و خشنی دارند درحالیکه ساحل نشینان خوش رو و خوش اخلاق هستند. لبنانی ها از دیرباز در سختی های مختلف بودند اما به جای ناامیدی و بیکار نشستن و غر زدن، همیشه در عینِ نداری، خوش و پرکار بودند. با تغییرات سیاسی منطقه ای و تاسیس دولت غیرقانونی اسراییل و اشغال فلسطین، لبنان در منطقه جایگاه ویژه ای پیدا کرد. بندر حیفا تعطیل شده بود و تجارت از راه لبنان انجام می شد. لبنان تبدیل شد به قطب اقتصادی توریستی خاورمیانه. دشمنی های اسراییل و اقدامات فلسطینی های پناهنده در لبنان باعث هجوم اسراییل به لبنان شد. آن رژیم نژاد پرست در لبنان دست به ظلم و ستم زیادی زد و زمینهای مردم را خراب می کرد و مجبورشان می کرد مایحتاجشان را از اسراییل تامین کنند. حکم علمای شیعه مبنی بر مبارزه با ظالمان جوانان را به مبارزه واداشت. نیروهای غیر مسلمان و کمونیست ها هم در این میان نقش داشتند اما نقش شیعه به دلیل آنکه دشمن در مناطق آنها بود پر رنگ تر بود. قوت لبنانی ها در تعصب و یکپارچگی طایفگی آنهاست. البته شاید شیعیان از بقیه طوائف بیشتر دچار چند دستگی بوده و باشند. مثلا در جنگهای مختلف در هر دو جبهه شیعه وجود داشت. شیعیان کمونیست از خود کمونیستها هم در عقیده ی خود راسخ تر بودند. شیعیان مزدور اسراییل هم شاید از خود اسراییلی ها بیشتر ستم می کردند.
 لبنانی ها فوت و فن خاصی در تربیت بچه ها ندارند جز اینکه تعداد بچه زیاد است و کاری به بچه ندارند و بچه بطور طبیعی و قوی در میدان رقابت زندگی رشد می کند. لبنانی ها که شاید قدمت تشیعشان از ایرانی ها بیشتر باشد خیلی هایشان به اندازه ی ایرانی ها به ظواهر دین اهمیت نمی دهند. تا سالها قبل حتی بسیاری از خانواده های علما فیلم و سریالهای مصری نامناسب تماشا می کردند و حتی امروزه دختر یک عالم دینی ممکن است بی حجاب باشد. اما برعکسِ برخی از ایرانیان که اگر وارد جمعی سنی یا مسیحی شوند، خجالت می کشند یا می ترسند،‌ روی مسمان بودن و بخصوص شیعه بودنشان خیلی تعصب دارند. بعد از پیروزی انقلاب و توجه شیعیان به ایران و سفر آنها برای زیارت و درس خواندن در ایران و همچنین کمکهای فرهنگی ایران به لبنان وضع دینی مردم هم بسیار بهتر شده و خیلی ها توجهات دینی شیعی پیدا کرده اند.
به جهت آنکه از قدیم دولت به شیعیان و مناطق آنان توجه نداشت دغدغه های اصلی شیعیان حفظ امنیت مناطق خود و آب و برق و امرار معاش بوده است. هنوز مشکل بی برقی و بی آبی و زباله های خیابان، مناطق شیعه را آزار می دهد.
سید حسن نصر الله مانند بقیه یک جایی در همین ضاحیه است. خیلی از رهبران حزب الله خانه شان مشخص است. خانه ی پدر سید حسن هم همینجاست، برادرش هم که از مسئولین امل است همینجاها باید باشد. خیلی ها دختر و نوه های ایشون رو می شناسند. ایشون فقط به جهت امنیتی دیگر نمی تواند بین مردم ظاهر شود. از رهبران خودفروخته ی بی غیرت عربی گرفته تا اسراییل و امریکا و شیعیان ضد حزب الله و وهابی ها و القاعده و سلفی ها اگر دستشان به این سید برسد همان کاری را می کنند که با اجداد مطهرش کردند.
اما این سید یارانی بیش از ۷۲ تن دارد و بسیاری از شیعیان حاضرند جان خود را برای او فدا کنند.
برنامه های فرهنگی مساجد و شبکه های اسلامی محدود به حزب الله نیست و شبکه های وابسته به مراجع شیعه و موسسات اسلامی شیعه و مدارس اسلامی همگی سعی در نشر و ارتقای فرهنگ شیعه دارند. مراسم محرم که بسیار پرشور و مورد توجه است و اعیاد دینی در لبنان با فعالیت های مردم و این موسسات جلوه و نمود دارد وگرنه لبنان کشوری نیست که از تلوزیونها و ادارات آن متوجه یک مناسبت مذهبی شوید.

هیچ نظری موجود نیست: