۱۳۹۱/۰۷/۲۰

دلار که بالا بره...


دلار که بالا بره لیره ابوعطا میخونه! اینو خودم ساختم کپی رایت هم داره!
از زمانی که هر دلار در لبنان حدود 6 لیره بوده خیلی میگذره. شاید زمان بچگی های من. بعد از جنگ های داخلی و اشغالگری های اسرائیل غاصب، دلار میرسه به 3 هزار لیره! و بلبشوی اقتصادی از اینجا راه میفته. یه بدبختی که حقوقش به لیره بوده خب طبیعتا خیلی فشار اقتصادی رو باید تحمل کنه. بعد از این مرحله می رسیم به موقعی که بنا به تصمیم آمریکا پیرامون ایجاد ثبات مالی در لبنان، از حدود 15 سال پیش هر دلار 1500 لیره باقی مانده و فقط دو رقم اول آن کم و زیاد می شود. امروزه بیشتر افراد به دلار حقوق می گیرند و دستگاه های خود پرداز امکان پرداخت به دلار و لیره را دارند. اما جالب اینجاست که همیشه سیستم های مالی حق مردم را می خورند. اگر کسی 1000معادل دلار از بانک بخواهد به او باید 1552000 لیره بدهند اما فقط 1500000 لیره پرداخت می شود. چرا که هر دلار را 1500 لیره فرض می کنند. اما اگر شما برای پرداخت دلاری به بانک بروید و لیره بدهید از شما 15600000 لیره گرفته می شود! خب نرخ تبادل مهم است! + کارمزد!
در لبنان اگر اسکناس دلار به اندازه ی نیم میلیمتر پاره باشد قبول نمی کنند و باید به بانک یا صرافی داد که صرافی هم مبلغی از آن کم می کند. اما هر فروشگاهی که دلار بدهید یک مهر روی آن می زند! نفهمیدم چرا!
سیستم مالی لبنان به شدت زیر نظر و تحت کنترل آمریکاست به طوری که اگر کسی از منبع مشکوکی به وی پول برسد بانک به دستور مستقیم مقامات آمریکایی از صاحب حساب بازجویی می کند. جدیدا هم افتتاح حساب برای ایرانیان غیر ممکن شده و حتی بانک صادرات ایران هم فقط امکان باز کردن حساب پس انداز دارد، کلیه ی خدمات تحت شبکه ی ویزا و مسترکارت از این بانک سلب شده و مورد تحریم قرار گرفته.

این 20000 لیره ای جدیده که دیشب با بقیه ی پولم گرفتم. اول فکر کردم تقلبیه هی وراندازش میکردم.

۲ نظر:

محسن گفت...

بگذار دلار گران شود

خدای ما رازق است

اصلا

مردان دلیر را چه کار به دلار؟

آنانکه زندگیشان غرق مال است عاشق دلارند

ما روزیمان دست دلار نیست

نمک سفره مان هم حساب و کتاب دارد

مردان دلیر را چه کار به دلار؟

ما در بازار بورس به دنبال نرخ عشقیم

عشق یار نه دلار

بگذار خیالت را راحت کنم

ما سر سفره کریم نشسته ایم

خواه دلار ارزان باشد،خواه گران

محسن گفت...

زندگی سخت شده؟

گرانیست؟

توکل بر خدا...

شهید جانش را داد

تو چه می کنی؟

هدف والاست...