۱۳۹۱/۰۲/۰۸

ازدواج با دختر لبنانی

تا کنون تماسهای زیادی با من گرفته شده در رابطه ازدواج با دختران لبنانی. یک نفر از شرایط آنها می پرسد و دیگری انتظار دارد موردی به او معرفی کنم برای امر خیر و غیره. بنده که بنگاه خیریه ازدواج ندارم! با دختران لبنانی هم در این حد همکلام و همنشین نیستم که آمار انتظارات و توقعاتشون را داشته باشم. ضمن اینکه یک نفر نمی تواند آمار دقیقی از اجتماعی داشته باشد که هرکس دین و سلیقه و مرامی مخصوص به خود دارد. در همین طایفه ی شیعه آنقدر طیف دیدگاه ها و ارزشها و انتظارت و توقعات مردم وسیع است که نمی شود یک جمعبندی کلی ارائه کرد. بهتر است قسمت ازدواج با لبنانی را دوباره بخوانید و دلایل دوری دختران لبنانی از ازدواج با ایرانی را به خاطر بیاورید. هرچند تعداد ازدواج لبنانی ها با بیگانگان به خاطر موقعیت توریستی و شرایط کشورشان بیشتر از خیلی کشورهای دیگر است، اما بیشتر ازدواجها با اقوام عرب است که تشابه های بیشتری با هم دارند. در کشورهای دیگر عموما ازدواج با غیر هموطن درحد یک استثنا است. درست است هنوز دختر لبنانی انتظارات و توقعاتش کمتر از دختر ایرانی است و پایبندی به اصول اخلاقی و مذهبی در آنها بهتر به نظر می رسد، اما باید شرایط جامعه ای که در آن زندگی می کنید را هم ببینید. خیلی از دخترهایی که یک پسر فکر می کند خوب نیستند و وجهه ی مناسبی ندارند، در باطن خیلی هم خوب هستند اما به خاطر شرایط جامعه به نوع خاصی از پوشش و رفتار و گفتار عادت کرده است. و مهم تر از همه این است که خودمان تا قبل ازدواج چه میزان تقوای خدا را رعایت کرده باشیم. خدا در قرآن می فرماید الطیبون للطیبات یعنی پسرهای خوب برای دختر خوب و پاک هستند. اگر کسی آدم لاابالی و اوپنی بوده و با همه گشته و به هر کسی دل داده و قلوه گرفته و حالا می خواهد یک زن صالحه ی پاک دامن معصوم حرف گوش کن پیدا کند، این بر خلاف قوانین طبیعت است. اولا خودش اصلاح نخواهد شد و به روال گذشته ادامه خواهد داد، چرا که اقلا 10 سالی به این وضع عادت کرده و دوم اینکه خودش چه فضایل و مزیت هایی دارد که دختری تحصیل کرده و فهمیده و عاقل و صبور و خانه دار و .... به او بدهند؟ برای جیب پدرش؟ یا قیافه اش؟ اصلا کسی که این نگاه تجاری را در ازدواج دارد، راه را اشتباه می رود و بنای شروع زندگی اش غلط است. ازدواج اگر مبنای مشترک ثابت و قوی نداشته باشد، قوام و دوام نخواهد داشت. بهترین و قوی ترین و پایدارترین اعتقاد و مبنای مشترک برای رابطه در ازدواج اعتقاد به خدای لایزال و سیره ی فرستادگان اوست که برای بهتر شدن زندگی دنیوی و اخروی ما برگزیده شدند. اگر اختیار همسر برای جلب رضایت خدا و گوش دادن به امر خداست که باید این هدف بصورت عملی در زندگی زناشویی جلوه داشته باشد، نه اینکه فقط به حرف باشد. اگر برای اینست که خانواده ای تشکیل بدهیم برای برطرف کردن غرایز و مرتب شدن خانه و آماده بودن غذا و تر و خشک شدن بچه ها، دیگر لازم نیست ازدواج کنیم! کسانی هستند که پول می گیرند و خانه تان را هر هفته مرتب می کنند. تهیه غذا هم که تلفنش دم دست است. بقیه چیزها را هم که بعضی ها قبلا بلد بودند! اگر قرار است ازدواج کنیم تا هر روز سر زن بیچاره غر بزنیم که چرا غذا کم بود یا زیاد بود یا شور بود یا بی نمک، و چرا خانه تمیز نیست و جوراب من کجاست و چرا بچه ها روی دیوار خط کشیدند و به میز من دست زدند و.... چرا ازدواج کنیم و یک دختر معصوم را اذیت کنیم؟
ازدواج با مبنای الهی ازدواجی است مثل ازدواج مولا علی و حضرت فاطمه سلام الله علیهما که پیامبر گرامی اسلام وقتی دست آندو را به دست هم دادند فرمودند فاطمه، کنیز علی باش تا او غلام تو باشد. علی، غلام فاطمه باش تا او کنیز تو باشد. اگر چنین شد چقدر زندگی شیرین و دلچسب می شود. بهتر است قبل از اینکه اقدام به ازدواج کنیم کمی فکر کنیم که هدفمان چیست و چه می خواهیم بکنیم و به کجا برویم. سپس بر مبنای ارزشهای الهی و تقوای افراد پا پیش بگذاریم نه ارزشهای مادی و میزان حساب پدر و فرش و قالی های ابریشمی شان.
وبلاگ این دوست عزیز را بخوانید و ببینید که چگونه سعی می کنند با الگوگیری هرچه بیشتر از زندگی معصومین، زندگی شیرین و موفقی را بوجود آورند. توصیه های ایشان هم برای قبل ازدواج و انتخاب همسر بسیار جالب و مفید است.
موفق باشید

۱۱ نظر:

http://mehrkhane.com/Mehrkhane.aspx گفت...

عرض سلام و ادب
مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی مهرخانه لینک شد
موفق باشید
با تشکر

گلنوش گفت...

سلام من گلنوش هستم و عاشق لبنان و لهجه لبنان و نجوی کرم هستم ببخشید ممکنه اموزش لهجه لبنانی بذارین ببخشید میتونین کمکم کنید که بتونم در لبنان زندگی کنم و ممکنه در یادگیری لهجه لبنان کمکم کنید اگر مایل هستید به این ادرس ایمیل بزنین مرسی

libaniran گفت...

با سلام. در قسمت بالای سایت منوی آشنایی با لبنان را باز کنید و از آنجا قسمت زبان را انتخاب کنید. در این قسمت به آموزش عربی لبنانی پرداخته ام. البته تازه اولش است. اگر در ایران سایت درست باز نمی شود به آدرس زیر مراجعه کنید:
moodkerbes.mihanblog.com

عاشق بی عشق گفت...

واقعا؟؟؟
چرا اینقد پسرای ما بد شدن؟؟؟
حتی مذهبی هاشون دنبال پول و قیافه و ظاهر برتر هستن

واقعا که........

یه جوری دل خونی از پسرامون دارم

Unknown گفت...

سلام
خواهر گرامی به این علت است که مذهبی ها هم مذهب را در ظاهر و نماز و روزه و چادر و ریش میبینند.در واقع در عمل از لحاظ فکری مثل دیگرانند.به نظر من حتی بدتر هم هست.چون تحجر هم اضافه میشود

Unknown گفت...

با عرض سلام
من دختری شیعه هستم که به یک پسر لبنانی شیعه دل بستم به یک سری اطلاعات درباره ی پسرهای لبنانی احتیاج دارم درباره ی مرام و معرفتشون و پایبندیشون توی رابطه
ممنون میشم اگه کمکم کنید

libaniran گفت...

سلام
هرچند نمی شود در مورد همه یکسان قضاوت کرد اما بطور کل پسرای خوبی هستند برای دیگران، نه برای همسرشان! به راحتی جدا می شوند طلاق می دهند یا زن دوم می گیرند. اگر حزب اللهی باشند یا شهید می شوند یا ماه تا ماه ماموریتند. از آنجایی که هنوز بیش از کشور ما مردسالاری رواج دارد با دختران ایرانی خیلی سازگار نیستند و استقلال شخصیت زن ایرانی را نمی پسندند.

ناشناس گفت...

با عرض ادب و احترام
آیا در لبنان هم مثل ایران مردم اهل مسخره کردن و به رخ کشیدن فقر و تنگدستی هم هستند یا نه؟این رو به این دلیل میپرسم که با دختری لبنانی جهت ازدواج آشنا شدم و میخواهم بدانم آیا فامیل و خانواده او بنده را به واسطه فقیر بودن تمسخر میکنند یا نه؟چون به همین دلیل نمیخواهم با ایرانی ازدواج کنم.

libaniran گفت...

سلام. تا اونجایی که من دیدم نه. اینطوری نیستن. لبنانی ها عموما ولخرج هستن. حتی اگر فقیر باشن. بقول یک لبنانی، یک ایرانی که می گوید فقیر است حتما چند میلیون پول برای جهیزیه دخترش در بانک دارد. اما یک لبنانی که واقعا فقیر است ولی فکر می کنید وضعش مناسب است، ممکن است پول شام فردایش را نداشته باشد. اینطوری هستند.

ناشناس گفت...

سلام
ممنون از وبلاگتون
من یک اهل سنت ایرانی هستم البته نه تکفیری و نه وهابی. یک اهل سنت که به محبت اهل بیت (ع) افتخار میکنه و عاشق زیارت امام رضا(ع) است. من علاقه مندم با یه عرب لبنانی تبار یا فلسطینی یا سوری اهل سنت یا شیعه ازدواج کنم؛دلایلی هم دارم.از شما چند تا خواهش دارم
1- آیا این کار و علاقه من پاسخ مثبتی هم در جامعه لبنانی ها داره
2- اهل سنت لبنان نگاهشون به ایران و ایرانی چطوره
3- شیعیان لبنان نگاهشون به یک سنی ایرانی چیه
لطفا به این برادرتون با پاسختون کمک کنید.
ممنون

libaniran گفت...

سلام علیکم
خواهش میکنم. ببخشید دیر پاسخ میدهم. ایران بودم و فیلترشکن نداشتم که وصل بشم به موتور سایت.
ازدواج بین سنی و شیعه در لبنان کم نیست. بستگی به مورد داره که علاقه مند به ازدواج بشود.
اهل سنت لبنان عموما از ایران بدشون میاد چون در فقه و افکار سیاسی تابع عربستان سعودی هستند. تعداد اندکی هستند که از ایران بدشان نیاید.
در مورد نگاه شیعیان لبنان به اهل سنت ایرانی اطلاع زیادی ندارم. تصور میکنم متعصب ها برخوردشون مثل برخورد با اهل سنت لبنانی باشه. مردم معمولی هم شاید خیلی برایشان مهم نباشد. منظورم این است که برایشان بد و ناخوشایند نیست.