۱۳۹۰/۱۱/۱۲

تأجیل یا تعجیل؟ + راهنمای صوتی تصویری

با عرض تسلیت در سالروز شهادت امام حسن عسکری و التماس دعا از همه در این ایام


در یک جمع جوانان لبنانی بودم و یکی از آنها داشت به لهجه ایرانی بعضی کلمات را ادا می کرد که این نکته به ذهنم رسید و به آنها گفتم می دانید چرا امام زمان ظهور نمی کنند؟ با تعجب و پرسشگرانه نگاهم کردند.
گفتم: برای که کل شیعیان غیر ایرانی تعدادشان در لبنان و عراق و بحرین و دیگر کشورها به ۶ میلیون نمی رسد. آنها می گویند اللهم عجل لولیک الفرج. اما در ایران که اقلا ۷۰ میلیون شیعه دارد می گویند اللهم اجل لولیک الفرج. یعنی با تلفظ غلط ع معنی این کلمه از نزدیک کردن به معنی به تاخیر انداختن تغییر می کند. و اگر بخواهیم ریاضی حساب کنیم دعای ما ۷۰ میلیون در مقابل دعای آن ۶ میلیون برتری دارد! دیدند راست می گویم. 
بلی. هرچند گفته اند انما الاعمال بالنیات اما این دلیل نمی شود که ما عامدانه غلط دعا بخوانیم. پس خواهش میکنم از این به بعد با توجه در تلفظ و توجه روحی این دعا را بخوانیم. بسیاری از کلمات معنا و ارزش و اثر خاصی دارند. مثلا بعضی اذکار که حتی اگر معنی آن را هم ندانید اما اگر با توجه قلبی فلان عدد از آن را بخوانید فلان مشکل به اذن خداوند حل خواهد شد. حجة الاسلام سید کاظم لواسانی می فرمودند نماز خیلی از ماها قبل از اینکه بخواهند پیش خدا ببرند خط می خورد. چرا؟ نیت که درست بود ادای آن درست بود با توجه بود خیلی هم انقلاب معنوی داشتم! برای آنکه به جهت تلفظ غلط دوکلمه، اسم دو شیطان به زبان می آید: ایاک نعبد را به هم می چسبانیم و می شود کنع! کنع و کنس اسم دو شیطان است در لا شریک له هم کَلَه نام شیطان می شود. خب اسم شیطان را سه بار در نماز آورده ایم بدون آنکه توجه کنیم. وقتی مطلب بالا را می نوشتم گفتم نکند سندش مشکوک باشد و یک سرچ کردم و دیدم خیلی ها همین مطلب را تایید کرده اند:

علما تاکید دارند تلفظ درست حروف عربی در نماز را چرا هفت سکت در سوره حمد داریم که عدم رعایتش نام 7 بت در عرب در میاید مثل تعل بعل  کنس کنع .. معنی اقامه کردن نماز تا خواندن و قرائت کردن نماز زمین تا اسمان فرقش است

وجمعا 7مورد در سوره حمد درصورت رعایت نکردن بوجود می آید سید یزدی در عروه آنها چنین گوید :

وهذا ما یقولون : ان فی الحمد سبع کلمات مهملات
وهی : *دلل*(در الحمد) *هرب *(در الحمد لله رب ) *کیو*(درمالک یوم) *کنع * ( ایاک نعبد ) * کنس *
( ایاک نستعین ) * تع * ( انعمت علیهم ) *بع* ( المغضوب علیهم )
فلذا باید در این موارد دقت بیشتر ملحوظ داشته ومستحسنات قرائی را هر چه بیشتر رعایت کرد.
(واجبات حمدولحن در تلاوت و حکم بسمله)
---------------

۴ نظر:

ناشناس گفت...

salam update mekoned eshala?

vahid,ghazvini@gmail.com گفت...

سلام
ممنون که اینا رو نوشتین
اگه ممکنه تلفظ صحیح نماز رو هم به صورت یه فایل صوتی بذارین

libaniran گفت...

سلام. در آدرس زیر قرائت استاد حصری رو انتخاب کنید. قرائت خوبی است. تا اینکه یک فایل خودم درست کنم با شکل عادی نماز خوندن خودمون. تجوید عبدالباسط هم خوب است. همچنین قرائت استاد محمد یعقوب هم درست و زیباست.
tanzil.ir/#1:1

libaniran گفت...

فایل صوتی تصویری تهیه و ضمیمه شد. التماس دعا