۱۳۹۰/۱۰/۲۹

لبنان در یک نگاه

كشور
لبنان با مساحتي برابر با 10452 كيلو متر مربع از غرب به درياي مديترانه واز شرق به دو سلسه كوه موازي ختم شده است. اين كشور علي‌رغم مساحت كوچك ولي از نظر فرهنگي و تاريخي داراي جلوه‌هاي منحصر به فردي مي‌باشد كه آنرا از ساير كشورهاي جهان متمايز ساخته و چشم هر بيننده‌اي را به خود خيره مي‌كند. از آبهاي نيلگون دريا تا قله‌هاي پوشيده از برف و از دشتها‌ي خرم و سرسبز تا جلگه‌هاي خشك و عريان، از كوه‌هاي سربه فلك كشيده تا دره‌هاي عميق و آبشارهايي كه از دل كوه شكافته شده و جنگل‌هاي درخت صنوبر كه بردشت حاصلخيز و تاكستان‌هاي انگور سايه انداخته است.


كشور لبنان علاوه برموقعيت خاص جغرافيائي و زيبائي طبيعت خود همچنين با داشتن ريشه در تاريخ فني هزاران ساله دارد و وجود آثار باستاني به جاي مانده از فينيقي‌ها (مخترعين حروف الفبا) وساير آثار باستاني مؤيد اين نكته است كه اين منطقه مورد توجه تمدنهاي بزرگ بشري بوده است  ازاين‌رو شاهد تعدد و تنوع آثار باستاني در اين كشور مي‌باشيم. از يك طرف پيكره‌هاي فينيقي‌ها كه در محراب و معابد روميان آرميده‌اند و از طرف ديگر قلعه‌هاي صليبي در كنار مساجد وعبادتگاه‌ها مجد و عظمت حضور تمدنهاي مختلف را در اذهان تداعي مي‌كنند وشاهدي زنده بر تاريخ غني و درخشان اين مرز بوم مي‌باشند.


موزه‌ ملي لبنان :
موزه‌ ملي لبنان در سال 1942 تأسيس شده است. آثار موجود در اين موزه شامل مجموعة ديدني از ستون‌هاي هرمي و همچنين آثار تاريخي مختلفي كه از آرامگاه احيرام (پادشاه صور) كشف شده است مي‌باشد .
در طبقه اول اين موزه تفريباً حدود هزار نمونه از پيكره‌ها و مجسمه هاي متعلق به دوران ما قبل تاريخ و همچنين مجسمه‌هاي متعلق به عصر مماليك نگهداري مي‌شوند. در سالن اصلي موزه ملي، مجسمه‌هاي  بزرگ مصري كه در منطقه جبيل كشف شده است بچشم مي‌خورد و در اطراف آن نيز  مجسمه‌هاي كودكان و ديگر پيكره‌هاي سنگي نگهداري مي‌شود. طبق افسانه‌هاي قديمي اين مجسمه‌ها و پيكره‌هاي كودكان جهت نذر به خداي خود (اله شمعون) در يك مكان جمع مي‌كرده‌اند وبقايايي از آثار اله شمعون در منطقه صيدا ديده شده است.


شهر بيبلوس نقطة تلاقي تمدنها:
نمي‌توان بدون بازديد از شهر تاريخي بيبلوس (جبيل) به سير وسياحت در لبنان پايان داد. اين منظقه با آثار باستاني منحصر به فرد خود حكايت از وجود تمدنهاي مختلف در دوران قديم دارد.
نام اين منطقه در ليست اماكن تاريخي جهان در سازمان يونيسكو به ثبت رسيده است .
شهر تاريخي بيبلوس در حاشية دريا قرار دارد وآثار تاريخي به جاي مانده از دوره
كنعانيان را در خود حفظ كرده است. همچنين معبد فينيقي‌ها در اين منطقه
قرار دارد . طبق شواهد تاريخي اين شهر زادگاه حروف ابجد مي‌باشد و نمونه‌هايي از  اين خطوط بروي آرامگاه پادشاه فينيقي احيرام كشف شده است .
بندر زيباي اين شهر ميزبان قايق‌هاي توريستي مي‌باشد و وجود برج قديمي در كنار دريا زينت بخش اين شهر شده است.
 از ديگر آثار تاريخي اين منطقه مي‌توان از كليساي "مار يوحنا" نام برد. اين كليسا متعلق به قرن 13 ميلادي مي‌باشد در كنار اين كليسا نيز يك مسجد قديمي قرار دارد . روبروي كليسا موزه شمع قرار دارد كه مراسم وآداب مردم اين مرز بوم را به تصوير كشيده است.
همچنين كليساي سنت ژان مارك در بيبلوس از ديگر اماكن مقدس و كليساهاي ديدني محسوب ميگردد.


بيروت:
شهر بيروت بارها مورد خشم طبيعت قرار گرفته و ويران شده است. وبه علت اينكه  در كنار درياي درياي مديترانه واقع شده است،  بخشهايي از آن بارها زير آب رفته است ولي هر بار زيباتر از قبل برخواسته است و رنگ تازه‌اي از حيات وطراوت را به رنگ‌هاي دلرباي خود افزوده است.
شهر بيروت ويژگيهاي منحصر به فردي دارد اين شهر  همانند منظره زيباي رنگين كمان در آسمان آبي شهر از يك سوي نظارگر چهرة پر رفت وآمد و آميخته با سر و صدا و از سوي ديگر نظارگر چهرة آرام و بدون هياهو مي‌باشد . مناظر زيبا و ديدني شهر بيروت و همچنين محله‌هاي پر هياهو و شلوغ اين شهر بر حيات وزيبائي اين شهر افزوده است وبدون شك بازديدكنندگان نمي‌توانند در مقابل اين همه تنوع و مناظر ديني‌هاي بيروت بي‌تفاوت باشند .
مسافريني كه از بيروت ديدن مي‌كنند مي‌توانند در يك خيابان و دوره‌گردي را با گاري خود در مقابل فروشگاه‌هاي شيك و زيبا مملو از كالاهاي گران قيمت و يا در خيابان ديگر بناهاي تاريخي و قديمي را در كنار بر جهاي سر به فلك كشيده مشاهده نمايند.
در كنار خيابان‌هاي آرام و ساكت بقايائي  از آثار جنگ در شهر بيروت به نوعي خاطرات  به يادماندگي از اين جنگ در ذهن جهانگردان باقي مي‌گذارد.
از مراكز زيباي بيروت، مركز تجاري در وسط شهر مي‌باشد به شكل زيبايي براساس آخرين روشهاي روز جهان بنا شده است. خيابان‌هاي سنگفرش شده و مراكز زيباي منطقه همچنين بقايايي از بناهاي تاريخي مانند گرمابه‌هاي متعلق به عصر روميان به چشم مي‌خورد. اين مكان تاريخي در كنار آثار باستاني سراي كبير (ساخته شده توسط عثماني‌ها در سال 1849) قرار دارد .
در كمربندي شهر بيروت در كنار درياي مديترانه اتوبان مناره (كورنيش المناره) به طول  دو كيلومتر قرار دارد كه مورد استفاده دوست‌داران ورزش و پياده‌روي و ديگر اقشار مردم است. وجود خرده فروشان و گل‌فروشان در كنار منظره زيباي صخره‌هاي روشه بر تراكم  و شلوغي اين منطقه افزوده است.
با نگاه به آنچه كه گذشت مي‌توان گفت امروز شهر بيروت به يك مركز مهم تجاري وبازرگاني در خاورميانه تبديل شده است و وجود ادارات و مؤسسه‌هاي دولتي و نيز استفاده بهينه از اعتبارات مالي در سيستم اقتصادي باعث شده است اين كشور در ليست كشور‌هاي پيشرفته خاورميانه قرار گيرد.
در موزه‌هاي ملي نيز مجموعه زيبايي از پيكره‌هاي سنگتراش سرهاي گاو و همچنين قطعه‌هاي كاشيكاري شده شامل تصاويري مربوط به نحوه عبادت در دوران باستان بچشم مي‌خورد. اين موزه پس از جنگ مرمت و مجدداً افتتاح شده است.


غار جعيتا:
اين غار يكي از جذاب‌ترين مكان‌هاي تفريحي لبنان است. در اين غار مناظر زيبائي از سنگ‌هاي فسيلي و قنديلهاي مخروطي كه از سقف غار آويزان است و همچنين سنگهاي كاني به شكل زيبائي در آمده‌اند چشم بازديدكنندگان را خيره مي‌كند.
غار جعيتا در سال‌هاي 1836 و 1946 توسط باستان شناسي از كشورهاي فرانسه، آمريكا و انگليس و لبنان (تا عمق 2000 متري) كشف شد. اين غار داراي دو طبقة سفلي و عليا مي‌باشد و تحت نظارت وزارت  جهانگردي با امكانات رفاهي شامل قطار وتله‌كابين و راه‌اندازي سيستم نور پردازي در داخل غار آماده پذيرائي بازديدكنندگان مي‌باشد.  


طرابلس عطر شرق:
شهر طرابلس به عنوان پايتختي در شمال لبنان و دومين شهر اين كشور بعد از بيروت مي‌باشد. اين شهر در دوران گذشته شاهد شكوفائي و رونق اقتصادي بوده است و رايحه خوش شرق از بازارهاي صنايع دستي اين شهر كه مملو از اشياي ارزشمند قديمي است به مشام مي‌رسد. خانه‌هاي زيباي كاشي‌كاري شده طرابلس معرف هنر زيباي معماري اين منطقه است. از ديگر هنرهاي مردم اين منطقه بايد از هنر زيباي ريسندگي، كارخانه‌هاي صابون‌سازي نام برد كه با قهوه و بوي ادويه‌هاي مختلف در هم آميخته است . آنچه كه بيشتر در طرابلس شرقي جلب نظر مي‌كند مساجد بزرگ و قديمي آن است كه بويژه در اوقات نماز مؤذنين مردم شهر را به عمق روحانيت خاصي مي‌برند اكثر اين مساجد به دورة مماليك كه در قرن 13 بر بيشتر امور كشور حكومت داشتند باز مي‌گردد و اين مساجد با سبك‌ معماري و هندسي كم نظيري بنا شده است. مهمترين آنها مسجد كبير طرابلس است كه توسط طاق ديس‌هاي زيبائي احاطه شده است.  و همچنين مي‌توان از مسجد طينال با درهاي بزرگ و مسجد بُرطاسي نام برد. در اين شهر همچنين مدارس آموزش قرآن كريم وابسته به مساجد فعال هستند كه تاريخ آنها به دوره مماليك باز مي‌گردد. كه از مهمترين آنها مي‌توان از مدرسه القرطاويه با درب‌هاي ورودي مزين به ستون‌هاي مرمري نام برد.
در آستانة ورودي شهر طرابلس قلعه "ريمون دو سنت جيل" كه مربوط به دورة حضور صليبي‌ها مي‌باشد. اين قلعه بزرگ به طول 140 متر و عرض 70 متر از قلعه‌هاي بي‌نظير در شرق مي‌باشد و تا حال حاضر حفظ شده است و و در قرن 19 توسط عثماني‌ها مرمت و بازسازي شده است .
بازديد از شهر تاريخي طرابلس بدون بازديد از حمام‌هاي تركي (دايره‌اي) شكل آن كامل نخواهد شد. امروز تنها يكي از آنها به نام حمام العبد همچنان به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.


عنجر: شهر اموي‌ها:
آثار و بقاياي تاريخي "شهر امو‌ي‌ها "  ومسجد بعلبك را امروزه مي‌توان در بين آثار باقي‌مانده از دوره اموي‌ها در قرن‌هاي 7و8 در دره بقاع ملاحظه نمود. اين شهر برخلاف مناطق تاريخي ديگر لبنان فقط دورة كوتاهي در نيمة اول قرن هشتم (دوره وليد بن عبدالملك) به خاطر موقعيت جغرافيائي خود شاهد رونق و شكوفائي به عنوان مركز تجاري اصلي بوده است و بعد از چهل سال بدليل جنگ‌هايي كه بر سر خلافت صورت گرفته تخريب شد و در طول قرنهاي بعدي در بوتة فراموشي سپرده شد.
اين شهر در سال 1943 كشف و به عنوان يكي از مكان‌هاي تاريخي مورد توجه و بازسازي قرار گرفت. با كشف اين شهر تاريخي، آثار جالبي در اين منطقه كشف شد كه امروزه جزء آثار تاريخي لبنان به ثبت رسيده است.
قلعة عنجر در مساحتي با صدهزار مترمربع توسط ديوارهاي بلندي به ارتفاع 7متر محصور شده است و از ويژگيهاي شهر عنجر استفاده از اشكال هندسي زيباي در ساخت آن مي‌باشد.


صور :
تاريخ صور به هزاره سوم قبل از ميلاد مسيح باز مي‌گردد و نام آن در كتاب مقدس آمده است اين منطقه در قديم داراي دو بخش ساحلي و جزيره‌اي بوده است.
همچنين شهرت ديگر اين منطقه، وجود كشتي‌هاي فينيقي بوده‌است كه محموله‌‌هائي شامل شيشه، ارغوان و چوپ درخت منطقه ارز را در درياي مديترانه جابجا مي‌كرده است. اين تجارب در قرن دهم قبل از ميلاد و در زمان حكومت احيرام (پادشاه صور) از رونق خاصي برخوردار بوده است.
در مورد بخش ساحلي صور افسانه‌هاي قديمي وجود دارد. صور در زمان قديم داراي مجد وعظمت بود و مرزهاي آن تا مستعمرات فينيقي‌ها در سواحل درياي مديترانه مانند كارتاج و قادش كشيده شده بود. اين سرزمين در طول تاريخ خود همواره مورد طمع بيگانگان و خارجيان بوده است بطوريكه پادشاه  بابل "نبوخذ نصر" مدت 13 سال منطقه صور را به اشغال خود درآورد وبعد از آن اسكندر مقدوني در 332 قبل از ميلاد به مدت 7 ماه آنرا تصرف نمود و اين اشغال را به ساخت پلي بين بخش آبي و خشكي شهر صور پايان داد. با مرور زمان شهر به شكل فعلي آن و به صورت شبه جزيره در آمد. امروزه صور آثار تاريخي خود را حفظ كرده است و در بخش دريايي صور بقاياي شهر روميان به جاي مانده است. همچنين كليساي قديمي متعلق به دوره صليبي‌ها كه در آن مراسم تاجگذاري پادشهاهان اورشليم انجام مي‌گرفت در اين منطقه قرار دارد.
در بخش ديگر شهر صور مقبره‌هاي دستجمعي به همراه پيكره‌ها و قبرهايي مربوط به قرن‌هاي اول بعد از ميلاد قرار داد. همچنين جاده 500 متري كه ميدان نمايش روميان منتهي مي‌شده است به عنوان آثار تاريخي همچنين در سال 1979 از سوي سازمان يونيسكو به عنوان ميراث بشري به ثبت رسيده است.
جهانگردان مي‌توانند ضمن بازديد از آثار تاريخي اين شهر در رستورانهاي لبنان با غذاهاي لبناني پذيرائي ‌شوند.


بيت الدين: كاخ پادشاهان

در مسافت كوتاهي از منطقه دير القمر بيت الدين مربوط به قرن 19 قرار دارد كه مناظر زيبائي از هنر معماري را به تصوير كشيده است . وجود ايوانهاي بزرگ مملو از گل نيلوفر كه توسط ايوانهايي با سبك معماري زيبا تزئين شده است بر ابهت قصر افزوده است.
قصر بيت الدين به عنوان يكي از بناهاي زيباي تاريخي لبنان سالانه جهانگردان را به خود جذب مي‌كند. اين بناي تاريخي در زمان امير بشير شهاب دوم ساخته شده است و 30 سال ساخت آن زمان برده است.
درب مرمري و مرصع كاخ و همچنين آستانة آينه كاري آن به اين قصر جلوه خاصي بخشيده است. اين قصر اقامتگاه تابستاني رئيس جمهور لبنان  نيز است ولي دربهاي آن به روي مسافران و جهانگردان باز است و مي‌توانند با رئيس جمهور ديدار و گفتگو كنند. اين قصر در تابستان شاهد برگزاري جشنواره‌هاي هنري داخلي و بين المللي مي‌باشد.
جشنواره‌ها و فستيوالها
كشور لبنان همواره پيشتاز در برپائي جشنواره‌ها و فيستيوالها هنري در خاور ميانه بوده است و از اين طريق به معرفي ميراث فرهنگي خود به ديگر ملل جهان مي‌پردازد. همچنين لبنان در تابستان پذيراي گروه‌هاي مختلف هنري از اقصي نقاط جهان است . اين گروه‌هاي فرهنگي به اجراي برنامه‌هاي مختلف هنري بويژه اماكن و بناهاي تاريخي مانند آثار تاريخي بعلبك، قلعه بيبلوس، قصر بيت الدين، ميدان روميان در صور و خان الافرنج در صيدا و مهرجان باغ در بيت مري (در بهار) مي‌پردازند. نورپردازي با استفاده از تجهيزات نوري كه به همت وزارت جهانگردي انجام شده بر جذابيت اين برنامه‌هاي هنري مي‌افزايد.
همچنين تابستان در لبنان شاهد برگزاري جشنواره محلي است در شهرها وروستاهاي اين كشور برگزار مي‌شود.


 قاديشا: دره مقدس
دره قاديشا از قرن اول ميلاد مسيح مكاني مناسب براي زاهدان و عابدان مسيحي بوده است. از ويژگيهاي اين منطقه وجود غارهاي حفر شده بر تخته سنگها است كه توسط آبشارهاي زيبا احاطه شده است و فضاي روحاني توام با سكوت و آرامش عطر معنويت را در اين منطقه منتشر مي‌كند. و امنيت در اين منطقه سبب شده بود تا بسياري از عابدان و زاهداني كه تحت تعقيب بوده‌اند به اين نقطه پناه آورند. از آثار تاريخي بجاي مانده مي‌توان از مجسمه‌هاي موميايي شده و چاپخانه قديمي مربوط به سال  1817  ميلادي در ديرقزحيا نام برد. لازم به ذكر است اولين نسخة خطي حروف سرياني در اين درة مقدس كشف شده است و اين مكان به علت اهميت تاريخي در ليست آثار باستاني جهان قرار گرفته است.


ارز: رمز جاودانگي لبنان
اين منطقه با ارتفاعي برابر با  2000 متر از سطح دريا قرار گرفته است و وجود درختهاي بلند و هميشه سرسبز صنوبر بر طبيعت اين منطقه زيبايي خاص بخشيده است چوپ درختان منطقه ارز در طول تاريخ مورد توجه و اهتمام ديگران بوده است و در دوران صليبي‌ها بسياري از درختان اين منطقه قطع و به مصر و ديگر مناطق در حاشيه درياي مديترانه انتقال داده مي‌شده است. پادشاه سليمان براي ساختن مجسه هيكل سليمان در اورشليم تعداد زيادي از چوپ اين درختان را از شاه صور درخواست نمود و همچنين مصريان باستان‌ براي ساختن كشتي‌هاي خود از چوب اين درختان و براي موميايي كردن اجساد از روغن اين درختان استفاده مي‌كردند. به علت قطع مستمر درختان در اين منطقه تعداد آنها بشكل نگران كننده‌اي كم شد و از جنگل پوشيده‌اي كه كاملاً منطقه جبل لبنان را پوشانده بود تنها جنگلهاي محدوي امروزه در مناطق جاج و تنّورين و إهدن و الباروك و معاصر الشوف باقي ماند و امروزه معروفترين آنها جنگل ارز در بشري است كه شامل درختاني با ارتفاع 30 متر كه به قطر برخي از آنها به دهها متر مي‌رسد. در زمستان اين منطقه زيبايي خاصي دارد و غالباً پوشيده از برف سفيد است. در جنگل أرز بشري پيست اسكي وجود دارد كه مجهز به بهترين امكانات و تجهيزات است.


بعلبك: شهر خدايان
در شرق كشور لبنان و بين دو سلسله كوه درة بقاع قرار دارد كه يكي از نادرترين آثار تاريخي جهان را در خود نگهداري مي‌كند. قلعه بعلبك در واقع شهري با ريشه‌هاي تاريخي فنيقي مي‌باشد، ولي مجد و عظمت اين شهر بعد از اشغال آن توسط اسكندر بزرگ شناخته شد و او نام هيليوبوليس يا شهر آفتاب را برا آن نهاد.
اين شهر در دوره حاكميت روميان جايگاه خود را بازيافت و به محلي براي عبادت خدايان تبديل شد و مجموعه‌اي از مجسمه‌هاي زيبا و بزرگ در آن نگهداري مي‌شد.
مجموعة آثار باستاني بعلبك به سه معبد اصلي تقسيم مي‌شود كه هر كدام داراي انداز‌ه‌هاي مختلفي مي‌باشند. اولين معبد ژوپيتر نام داردكه بزرگترين معبد است و آثار تاريخي آن كمتر حفظ شده است و ساخت اين معبد در دوره امپراطوري اگوستس در ابتداي قرن اول ميلادي شروع شده است و ساخت آن در حدود نيم قرن و در دوره امپراطوري نيرون به پايان رسيد. اين معبد داراي مساحتي به طول  88  متر و عرض  48  متر و بر  54  ستون بنا شده است كه ارتفاع يكي از اين ستونها  22  متر بوده است و امروزه تنها  6  ستون از اين بناي تاريخي و منحصر به فرد باقي مانده است. معبد دوّم معبد باخوس است كه در قرن دوّم ميلادي بنا شده است و امروزه اكثر آثار آن باقي مانده است. پله‌هاي بزرگ آن منتهي به دربهايي مي‌شود كه با مجسمه‌هاي سنگتراش آلهه‌ها تزين شده است.
معبد سوّم فينوس يا (خداي عشق) مي‌باشد كه در نيمه قرن سوم ميلادي به صورت دايره شكل بنا شده است و به شكل گوهري زيبا هنر حضور معماري عصر روميان را به تصوير كشيده است.
جهانگردان در شهر بعلبك همچنين مسجد جامع اموي را كه معماري زيباي آن به قرن هشتم باز مي‌گردد بازديد مي‌كنند و به دليل اهميت تاريخي بعلبك سازمان يونسكو اين مسجد را در ليست ميراث تاريخ بشري ثبت نموده است.


صيدا: گنجينه تاريخ:
تاريخ صيدا به چهار هزار سال قبل از ميلاد باز مي‌گردد. اين شهر شاهد فراز و نشيبهاي زيادي در طول تاريخ طولاني خود بوده است و همانند شهرهاي فنيقي ديگر در لبنان مورد اشغال يوناني‌ها، رومي‌ها، عرب‌ها، صليبي‌ها وعثماني‌ها قرار گرفته است.
شهر صيدا وارث آثار تاريخي بسيار مهمي از صيدون قديم مي‌باشد كه برخي از آنها همچنان باقي مانده است. مهمترين اين آثار قلعه دريايي است كه پايه‌هاي آن در شنهاي دريا قرار دارد و توسط پل قديمي به خشكي متصل مي‌شود و از عهد صليبي‌ها تاكنون در برابر امواج دريا و باد مقاومت كرده است. در اين دوران صيدون تابع سرزمين اورشليم بود و در آن قلعه‌اي به‌نام لويس نهم بود كه امروزه تنها ديوارهاي آن باقي مانده است.
همچنين امروزه برخي آثار مربوط به دوره عثماني‌ها در صيدا باقي مانده است كه مهمترين آنها خان افرنج كه تاريخ آن به قرن 17م. باز مي‌گردد. اين مكان محلي براي اسكان قافله‌هايي بوده است كه از اين شهر عبور مي‌كردند. همچنين مسجد كبير صيدا كه قلعه‌اي بزرگ و با ديوارهاي بلند در دوره صليبي‌ها توسط جمعيت قديس يوحنا بنا شده است سپس در عهد مماليك به مسجد تبديل شده است. صيدا با بازارهاي زيبايش كه تاريخ آنها به قرون وسطى باز مي‌گردد متمايز مي‌شود وخطوط زيباي دستنويس همچنان بر دالانهاي آن باقي مانده است.
همچنين بايد از معبد الاله أشمون كه تاريخ آن ريشه در تمدن فنيقي دارد نام ببريم كه داراي حوض‌هاي مختلف است و براي اشفاي بيماران از آن استفاده شده است وتصاويري از كودكان در آنجا كشف شده است در موزه ملي نگهداري مي‌شوند.
در مقابله قلعه دريايي، ساختمان قديمي وجود دارد كه امروز توسط وزارت جهانگردي لبنان به استراحتگاه تبديل شده است واز بازديدكنندگان با انواع غذاهاي دريايي پذيرايي مي‌نمايد.


روستايي از ياقوت:
اگرچه لبنان به وجود آثار تاريخي آن شهرت يافته است اما اين از زيبايي‌هاي روستاهاي لبنان با آجرهاي قرمز آن نمي‌كاهد. اين روستاها واقع شده در دامنه كوهها، معرف تاريخ طولاني لبنان مي‌باشند.
از ميان روستاهاي لبنان مي‌توان به روستاهايي مانند بيت شباب كه با زنگهاي آويزان آن، ريشا با خانه‌هاي قديمي و سنتي آن، بسكنتا با مناظر برفي آن جزين با آبشارهاي مشهور آن، ديرقمر با كاخهاي مجلل، بشري با مناظر شگرف و زيباي آن (روستاي جبران خليل جبران) و رأس المتن با درختهاي صنوبر و بلند قامت آن اشاره نمود.
اما در مناطق ساحلي لبنان، جهانگردان مي‌توانند در روستاهايي مانند «عمشيت» بهتماشاي ديوارهاي بلند تاريخي آن و در روستاي بترون به بازديد از كليساهاي قديمي و ساير آثار تاريخي آن بپردازند. همچنين در بازار قديمي «ذوق مكائيل» مي‌توان منسوجات و صنايع دستي خريداري نمايند و يا با تله‌كابين در شهر جونيه از ساحل دريا تا قله كوه و در نزديكي مجسمه حضرت مريم در كليساي حريصا سفر نمايند. روستاهاي دشت بقاع همچون كينخا،‌ الدكتوره،‌ المناره، عين حرشا و كامداللوز داراي مناظر بسيار زيبا و ديريني مي‌باشند.


ورزش در دل طبيعت:
وجود باشگاه‌هاي ورزشي و سالن‌هاي بدنسازي متعددي در نقاط مختلف لبنان پذيراي ورزش دوستان است بطوريكه جهانگردان مي‌توانند به انواع بازيهاي دلخواه خود از جمله تنيس،‌ شنا و گلف بپردازند.
لبنان با برخورداري از طبيعت و آب و هواي ممتاز خود در رديف كشورهاي سياحتي جهان قرار دارد بطوريكه جهانگردان مي‌توانند در كمتر از يكساعت بعد از اسكي در دامنه كوههاي برفي (طي سه ماه اول سال ميلادي)، در شرايط آب و هواي مطبوع و خنك به سوي ساحل به فعاليتهاي ورزشي دريايي در مناطقي مانند جيه، صور وأنفه بپردازد. كشور لبنان داراي چند پيست اسكي مجهز به آخرين امكانات و تجهيزات روز مي‌باشد. اين پيست‌هاي اسكي در مناطق ارز، اللقلوق، فاريا، فقرا، باكيش، الزعروز قرار دارند. همچنين علاقمندان به غواصي مي‌توانند در منطقه خلده از آثار زيردريايي باقي مانده از جنگ جهاني دوّم در زير دريا بازديد كنند و همچنين قسمتي از آثار تاريخي شهر صور نيز در زير دريا قرار دارد كه مي‌تواند مورد توجه جهانگردان قرار گيرد.


آشپزخانه لبناني:


از ويژگي‌هاي ديگر لبنان برخورداري از آشپزخانه غني، متنوع و لذيذ است.
غذاهاي لبناني جزء خوشمزترين و بي‌نظيرترين غذاهاي دنيا مي‌باشند. سفره لبناني به داشتن تنوع شهرت دارد. در اين سفره سبزيجات،‌ حبوبات، انواع لقمه‌ها و از برخي غذاهاي سنتي مانند حمصّ، متبّل، تبوله، ورق العريش، لبنه،‌ فتوش، سمبوسه، كبه و. . . همچنين غذاهاي دريايي و گوشتي، شيش طاووق و كفته مي‌توان نام برد. ميوه‌هاي متنوع مانند پرتقال، سيب، موز،‌ گيلاس، خرمالو، توت، انار، بادام و آلو همچنين شيريني‌هاي متنوع مانند باقلوا، زنود الست،‌ السنيوره و غيره و شيريني‌هايي كه با پسته تهيه مي‌شود همچنين پنير و بستني سنتي لبنان را نبايد از قلم انداخت.


درپايان صرف غذا از ميهمانان با قلياني با طعمهاي مختلف و يا فنجان قهوه سفيد (شامل گلاب و آب‌گرم و يا قهوه سياه (قهوه تركي) پذيرايي مي‌شود. برخي نيز به جاي اين غذاها كه وقت زيادي مي‌گيرد علاقمند هستد ساندويچ‌هايي مانند منقوشه و لحم بعجين،‌ فلافل و شاورما ميل نمايند كه طرفداران زيادي نيز در بين لبناني‌ها دارد.
در كنار رستورانهاي لبناني، كه غذاهاي لبناني عرضه مي‌نمايند جهانگردان مي‌توانند انواع غذاهاي خارجي مانند غذاهاي چيني، ايتاليايي، فرانسوي و آمريكايي، تايلندي نيز سفارش بدهند.

هیچ نظری موجود نیست: