۱۳۹۰/۱۰/۰۵

ایرانیانی که در لبنان ماندگار شدند


سمت چپ: دکتر احمد لواسانی
بيروت - هرچند كه لبنان سالهاست با جنگ هاي داخلي و خارجي دست و پنجه نرم مي كند اما بافت مذهبي و فرهنگي مردم اين كشور از يك سو و روابط گرم ميان مردم لبنان با ايرانيان باعث شده تا عده زيادي از آنان اين كشور را براي اقامت دائم خود برگزينند
به گزارش ايرنا از بيروت، لبنان تنها كشوري است كه با داشتن بيش از 18 طائفه و مذهب مختلف نماد تنوع و تعدد در فرهنگ، جامعه، سياحت و سياست در خاورميانه است، توانسته توجه بسياري از مردم ايران از قوميت هاي مختلف را به خود جلب كند و به رغم سپري كردن جنگ هاي داخلي و درگيري با مسايل منطقه اي توانسته است با داشتن تاريخي كهن، آثار باستاني و مناظر طبيعي به وطن دوم بسياري از ايراني ها تبديل شود.
به طور كلي ايرانيان مقيم اين كشور تحت چهار عنوان تجارت، تبليغ، شريعت اسلامي، ادامه تحصيل و سياحت از ديرباز به لبنان سفر كردند.
از آنجا كه سنگ هاي قيمتي از اهميت و توجه خاصي نزد مردم لبنان برخوردار است، گروهي از ايرانيان متخصص در اين عرصه با سفر به لبنان به موفقيت هاي چشم گيري در اين زمينه دست يافتند و توانستند بازار مناسبي براي عرضه كالاي خود در بازارهاي لبنان پيدا كنند. اين تجارت از ديرباز تاكنون همچنان در لبنان وجود دارد.
** تجارت فرش؛ اصلي ترين شغل ايرانيان در لبنان
يكي ديگر از عرصه هاي تجاري ميان ايران و لبنان كه مورد استقبال زيادي از سوي مردم لبنان قرار گرفته، صنعت فرش دستباف و ابريشم است. تجار صنعت فرش ايران نيز توانستند با معرفي هنردستي و صعنت فرش ايران نظر بسياري از خانواده هاي لبناني را به خود جلب كنند و خود نيز با اين صنعت براي هميشه در لبنان ماندگار شوند.
خاندان 'مكتبي' از قديمي ترين خانواده هاي ايراني ساكن در لبنان است كه اعضاي آن ساليان متمادي است به اين حرفه در لبنان مشغول هستند. مكتبي ها ساليان پيش از اصفهان با هدف تجارت فرش ايراني به سوي اين كشور مهاجرت كردند و اكنون يكي از متمول ترين افراد در كشور لبنان هستند به نحوي كه شايع شده خيلي از نهادهاي لبناني در اوضاع كسر بودجه از اين خاندان پول قرض مي كنند. يكي از نوادگان اين خاندان اخير با خانم 'نايله تويني' نماينده مجلس لبنان ازدواج كرده است.
'چاوشي' و 'جعفريان' از ديگر خانواده هاي ايراني مقيم لبنان هستند كه به كار تجارت خريد و فروش فرش اصيل ايراني در لبنان مشغول هستند.
** ايرانيان موفق در صنعت نشر و چاپ كتاب
برخي از ايراني ها نيز ضمن اقامت طولاني در لبنان به صنعت نشر و چاپ كتاب در لبنان روي آورده اند. با توجه به اينكه اين كشور از نظر فضاي فرهنگي قابليت هاي فراواني در اين زمينه دارد، صنعت نشر و چاپ كتاب در اين كشور از رونق زيادي در مقايسه با ديگر كشورهاي عربي برخوردار است.
' انتشارات اعلمي' از مشهورترين انتشارات ايراني مقيم در لبنان است. اعلمي بزرگ اهل اصفهان است و از سالياني دور به منظور كسب وكار در اين عرصه وارد لبنان شد. وي به رغم بروز جنگ هاي داخلي لبنان توانسته به موفقيت هاي چشمگيري در اين زمينه دست يابد و انتشارات وي به عنوان يكي از پرفروش ترين انتشارات در مقايسه با ديگر انتشارات خارجي در لبنان تبديل گردد.
يكي ديگر از ايراني هاي مقيم لبنان كه در كار صنعت چاپ ونشر كتاب مشغول به كار است، 'هادي غروي' اهل مشهد و صاحب انتشارات 'الارشاد' است. وي از دير باز با خانواده از نجف به سوي لبنان مسافرت كرد.
'حامد عزيزي' و 'مصطفي ايراني' از ديگر ايراني هاي مقيم لبنان هستند كه انتشارات 'التعارف' را در بيروت تاسيس كردند.
گروه ديگري از ايراني ها به هدف تجارت در كار ساخت و فروش طلا به اين كشور مسافرت كردند.
'نقشينه' يكي از تجار بارز ايراني است كه ساليان پيش با سكونت در منطقه' حمرا' واقع در بيروت به كسب وكار در اين زمينه مشغول شده است.
'صالح عطيه' هم از ايرانيان يزدي مقيم لبنان است كه سالهاست در بيروت به حرفه طلاسازي و فروش آن اشتغال دارد.
** امام موسي صدر بارزترين شخصيت ايراني در لبنان
روحانيون ايراني مقيم لبنان نيز جايگاه خاصي در ميان مردم اين كشور دارند. اكثر روحانيون ايراني تحت عنوان تبليغ، ارشاد و هدايت مردم لبنان در مسايل ديني و مذهبي به اين كشور سفر كرده و توانسته اند نقش ارزنده اي در هدايت و ارشاد مردم لبنان به رغم فضاي نآرام سياسي و نبود امنيت در اين كشور ايفا كنند.
قطعا سرشناسترين ايراني مقيم لبنان، امام 'موسي صدر' است كه از بينانگذاران جنبش امل در لبنان است، ساليان پيش وي از قم به سوي لبنان حركت كرد و توانست اثر قابل ملاحظه اي در عرصه سياسي و اجتماعي لبنان بگذارد و سطح زندگي و جايگاه شيعيان لبنان را به كلي تغيير دهد. بعد از ناپديد شدن امام موسي، خانوده وي همچنان در لبنان باقي ماند و براي تعيين تكليف سرنوشت او تلاش مي كند.
ربابه صدر خواهر امام موسي در جنوب لبنان موسسه خيريه بزرگي را تاسيس كرد و با همكاري يكي از دختران امام موسي آن را اداره مي كند.
ساير خاندان صدر نيز در بيروت مستقر هستند و موسسه آثار وي را اداره مي كنند.
شيخ 'محسن قوچاني غروي' از روحانيون سرشناس منطقه جبل لبنان است كه در اوج درگيرهاي داخلي لبنان در سال هاي گذشته با حكم مأموريت سيد 'ابوالقاسم خويي' از مراجع وقت آن زمان در نجف به منظور هدايت مردم لبنان در امور و مسايل ديني به سوي اين كشور روانه شد.
وي پانزده سال از عمر خود را در منطقه جبل لبنان(قماطيه) صرف هدايت و راهنمايي مردم به سوي اسلام كرد.
از ديگر روحانيون ايراني مقيم در لبنان مي توان به سيد عيسي طباطبايي، سيد صادق موسوي، شيخ علي رضا ايماني(ساكن بعلبك)، سيد محمد غروي(ساكن صور) اشاره كرد.
گروه ديگر از ايراني ها لبنان را به عنوان مركز ادامه تحصيل و يا تدريس خود انتخاب كرده اند.
** تحصيل، تدريس و شايد هم ازدواج
دكتر 'احمد لواساني' از جمله ايراني هايي است كه با اخذ مدرك دكتري در رشته زبان و ادبيات عرب از دانشگاه لبنان، ساليان متمادي است كه به تدريس زبان فارسي به دانشجويان لبناني مشغول است. وي اهل لواسانات تهران است و عمر خود را در راه خدمت به گسترش زبان و ادبيات فارسي در لبنان سپري كرده است.
دانشجويان ايراني مقيم لبنان نيز با برخورداري از امكانات تحصيلي دانشگاه هاي لبناني چند صباحي از عمر خود را در لبنان سپري مي كنند و عده اي نيز بعد از پايان تحصيلات به فكر اقامت دائم در لبنان مي افتند.
از آنجا كه لبنان داراي تاريخي كهن و آثار باستاني زيادي است و در طول سال از مناظر زيباي چهار فصل نيز برخوردار است؛ هر ساله تعداد زيادي از ايرانيان در قالب كاروان هاي سياحتي از اين كشور ديدن مي كنند. برخي نيز با رفت و آمدهاي زياد به اين كشور رفته رفته با فرهنگ، آداب و رسوم لبناني ها آشنا شده و برخي از آنها با وصلت كردن با خانواده هاي لبناني شرايط را براي اقامت دايم در اين كشور فراهم مي آورند. البته بخش عمده ايرانياني كه با لبناني ها ازدواج مي كنند، با مشاهده فراهم نبودن امكانات زندگي راحت و ارزان در لبنان اين كشور را به همراه خانواده خود به سوي ايران ترك مي كنند.
** چند خاندان قديمي ايراني در لبنان
نكته جالب آنكه اكثر ايراني هاي مقيم لبنان به رغم دريافت هويت و شناسنامه لبناني همچنان با فرزندان خود به زبان فارسي صحبت مي كنند و ارتباط خود را با ايران قطع نكرده اند و هر ساله با فرا رسيدن تعطيلات تابستان فرصت را براي ديدن دوباره از ايران از دست نمي دهند.
در مقابل برخي از خانواده هاي ايراني نيز بعد از دهه ها زندگي در لبنان، تنها از اصالتي ايراني برخوردار هستند و حتي به خوبي زبان فارسي را صحبت نمي كنند.
خانواده عجمي اكثرا ساكن استان بقاع و استان جبل بوده و از نظر اقتصادي در لبنان قوي هستند.اين خانواده در اصل اهل شيراز است و دو قرن پيش به لبنان كوچ كرد.
خانواده اصفهاني از ديگر خاندان هاي ايراني مقيم لبنان است كه تقريبا همگي آنها ساكن بيروت ولي سني مذهب هستند. البته اصفهاني خانواده نسبتا كوچكي است.
خانواده همدان و طايفه همداني همدان و همداني ها همان طور كه از اسمشان پيدا است، اهل همدان هستند. همداني ها بيشتر در استان بقاع ساكن هستند(شيعه و مسيحي) و اكثرا به لباس فروشي مشغول هستند.
طايفه شيرازي حدود دو قرن پيش به لبنان كوچ كرد و همه افراد آن شيعه هستند.
طايفه قزويني كه جمعيت نسبتا كمي دارد ساكن بيروت بوده و همه افراد آن شيعه مذهب هستند.
عامليان، جبل عاملي، جبل عامليان، عاملي و مظلوم از ديگر خانواده هاي اصيل ايراني در لبنان هستند.

هیچ نظری موجود نیست: