۱۳۹۰/۱۰/۰۵

ايرانيان داخل لبنان چه كار مي كنند؟


ايرانيان داخل لبنان از نظر تاريخي دو دسته هستند: كساني كه قبل از انقلاب و براي تحصيل علم يا تجارت يا تبليغ دين وارد لبنان شدند و  ايرانياني كه قبل و بعد انقلاب براي آموزشهاي نظامي وارد لبنان شدند.
از نظر ثبتي هم باز دو دسته وجود دارد:  دسته اول كساني هستند كه شناسنامه لبناني دريافت كردند (مانند امام موسي صدر، بعضي از تجار و كساني كه اقامت داشتند و شانسي در يك دوره خاص شناسنامه دار شدند) و دسته دوم كساني كه فقط توانسته اند اجازه اقامت در لبنان را كسب كنند.
از نظر شغلي: ايرانيان وابسته به نظام كه شامل ديپلمات ها و وابستگان سياسي ، نمايندگان نظامي ايران، مديران شعبه هاي بانك صادرات، مدير و معلمان مدرسه ايراني و اهالي رسانه (پرس تي وي و آي فيلم، العالم و واحد مركزي خبر) است و دسته ديگر كساني كه شغل آزاد تجاري دارند مانند فرش فروشي و چاپ و نشر و غيره. يك عده هم كه مانند ما آسمان جل هستند و براي گذران زندگي به كارهاي خردي مانند ترجمه مي پردازند. تعداد كمي هم اساتيد دانشگاه و حوزه هستند. (دانشگاه هاي لبناني و دانشگاه آزاد و حوزه رسول اكرم وابسته به جامعة المصطفی و حوزه امام علي عليه السلام)
از نظر اقامتي: يك عده اقامت دارند و يك عده هم فقط براي توريسم و گشت و گذار و يا شركت در سمينارها و نمايشگاه ها مدت زمان محدودي مانند يك هفته به لبنان مسافرت مي كنند.
وضعيت رواديد: قرار بود در مرحله اول در فرودگاه بيروت به ايرانيان رواديد داده شود و در مرحله بعد حذف شود كه به دلايل سياسي (مخالفت آمريكا بوسيله جريان ١٤مارس و حريري) انجام نشد و ايرانيان براي سفر به لبنان بايد با مراجعه به سفارت با همراه داشتن عكس شخصي و كپي رنگي از پاسپورتشان و پر كردن فرم تقاضا بعد از يك هفته انتظار ويزاي توريستي يك هفته اي دريافت كنند.
مبلغ اين ويزا حدود ٣٨ هزار تومان بود.
پ.ن: لغو روادید بین ایران و لبنان انجام شده و ایرانیان اجازه دارند یک ماه بدون ویزا در لبنان باشند. (آبان 91)

هیچ نظری موجود نیست: