۱۳۹۰/۱۰/۰۵

كار در لبنان


اكر جوياي كار در لبنان هستيد اول از همه بايد خيلي زرنگ باشيد. چون لبناني ها از زمان فينيقي ها تاجر پيشه بوده و تجارت و زرنگي در خونشان است و به قول خودشان خيلي محتال (كلاهبردار) هستند. به نظر من اگر در سپاه (به عنوان یک حامي قوي) پارتي بسيار كلفت نداريد بايد بيخيال شويد. دولت لبنان تمايلي به توسعه تجارت با تاجران ايراني ندارد. غير از خود لبناني ها، به اندازه كافي تاجران سعودي و اردني و كويتي و حتي عراقي در اينجا حضور دارند، البته سوري ها و ترك ها را هم فراموش نبايد كرد. ضمن اينكه كالاهاي خاصي مثل فرش و تنباكو كه از ايران به لبنان صادر مي شود مافياي خاص خود را دارد و در فرودگاه هاي ايران و بيروت هم به شدت جلوي حمل توسط مسافر گرفته مي شود. تنها راه آن گمرك ايران و لبنان است كه توسط مافياي خاص خودش در لبنان جلوي كارتان گرفته مي شود.
براي تجارت، لبنان بازار بزرگي نيست اما بازاري باز است؛ تقريبا همه چيز واردات تركيه و عربستان و اردن است. بسياري از تنقلات تركيه اي مشابه ايراني دارند؛ همچنين محصولات بهداشتي و شوينده عربستاني و اردني مي تواند جايگزين ايراني ارزانتر داشته باشد. البته سبزيجات و ميوه جات كه از مصر و اردن و سوريه وارد مي شوند قيمتشان از بازار ايران ارزان تر است.
بايد توجه داشب ديد بسيار مثبتي به محصولات ايراني وجود دارد؛ به سبب آنكه ايران بلد اسلامي محسوب مي شود و محصولاتش حتما حلال است؛ اما محصولات ديگر كشورها حتي عربستان به دليل اينكه ممكن است بسم الله را بعد ذبح بگويند مشكوك است.
دوم اينكه ايران كشوري بزرك، تاثير گذار و پيشرفته محسوب مي شود.
محصولات ایرانی که در لبنان گهگاه دیده شده: ماءالشعیر بهنوش، کیک های آناتا، رطب بم هنگام ماه مبارک رمضان، بسیار معدود سوسیس کالباس کاله که بسیار طرفدار دارد
محصولاتی که می توان به لبنان صادر کرد: محصولات انفورماتیکی ایرانی مانند استندها، کیوسک های رایانه و دستگاه های حضور و غیاب و امثالهم- محصولات فرهنگی اعم از فیلم و کتاب ترجمه شده، خوراکی های مثل سوسیس و کالباس که مورد اعتماد مسلمین است- محصولات پلاستیکی ارزان قیمت مانند کیسه فریزر و لوازم یکبار مصرف (البته در لبنان وجود دارد و خصوصا انواع سازگار با طبیعت که بعد سه سال متلاشی می شوند)
خدمات فرهنگی مانند آموزش و برنامه ریزی
تنقلاتی مثل آجیل ایرانی (طبیعی) و سوهان و گز که بسیار طرفدار دارد اما به میزان خیلی کمی یافت می شود.
خلاصه اگر کسی بخواهد خدمتی به اقتصاد ایران بکند باید اجناس تولید ایران را بیاورد اینجا و بفروشد و دلارش را بردارد ببرد منزل. به همین راحتی.

۱ نظر:

سید مصطفی خادمیان گفت...

سلام جناب
وقت بخیر
اینجانب در ایران امکانات (زیرساخت) خوبی دارم و به واسطه علاقه شخصی به کشور لبنان و پتانسیل ویژه این کشور( به خصوص شهر بیروت) تمایل به راه اندازی پروژه تجاری صادراتی دارم.
شرکت ثبت شده دارم که در پارک علم و فناوری پذیرش برای آن گرفته ام و مزایای پارک ها معرف حضورتان هست. از نظر سرمایه هم میتوانم تا حدودی به صورت پلکانی تزریق سرمایه در کار داشته باشم اما فعلا به دلیل مشکلات اقتصادی خیلی دست و بالم باز نیست و از قدیم روی پای خودم بودم و حامی خارجی ندارم.
بابت تولید و صادرات محصولات ایرانی یا بسته بندی یا صادرات صرف توانایی تهیه جنس مرغوب با قیمت مناسب موجود است اما باتوجه به بیان موضوع مطروحه در خصوص مافیای گمرکی در لبنان که در ایران هم تا حدودی موجود است, آیا شما میتوانید در این راه ما را راهنمایی کنید یا به اشخاص معتمد یا سالم و مورد اعتماد ارتباط دهید.
باتشکر فراوان
اجرکم عندالله
سید مصطفی خادمیان
00989192327449
00989392327449
khademian7449@yaahoo.com