۱۳۹۰/۱۰/۰۸

می خواهید در دانشگاه های لبنان درس بخوانید؟


 دانشگاه های لبنان

دانشگاه آمریكایی بیروت یكی از قدیمی ترین دانشگاه های خاورمیانه است. این دانشگاه در سال 1866 توسط میسیونرهای مسیحی آمریکایی در لبنان و سوریه تاسیس شد. ساختمان های سنگی زیبای آن بین خیابان الحمراء و خط ساحلی قرار دارد كه از نقاط دیدنی شهر بیروت هستند. زبان آموزشی انگلیسی است و غیر از امتحان علمی باید در آزمون زبان هم نمره لازم را كسب كنید. بیشتر رشته های علوم انسانی و مهندسی در این دانشگاه در مدارج مختلف تدریس می شود. اقساط این دانشگاه بسیار گران و تقریبا مثل هزینه دانشگاههای آمریكاست. 

دانشگاه الجامعة الاسلامیة فی لبنان هم كه به همت مجلس شیعیان لبنان تاسیس شد یكی از دانشگاه های مهم خاورمیانه است و دانشجویان لبنانی و دیگر اعراب در آن به تحصیل مشغولند و با بعضی دانشگاه های ایران سند همكاری امضا كرده است. زبان تحصیلی عربی می باشد كه در چند واحد درسی باید به زبان انگلیسی امتحان داد. اقساط آن در حدود دانشگاه آزاد خودمان است.

دانشگاه دیگر ال اییو(LIU) یا دانشگاه بین المللی لبنان می باشد. این دانشگاه در سال 2001 تاسیس شده و دارای دانشکده های داروسازی، هنر و علوم، مهندسی، تجارت و آموزش است.

دانشگاه هایگازیان كه دانشگاه خصوصی مهم و معروفی است هم در خیابان الحمراء واقع شده و پذیرای دانشجویان است. زبان آموزشی انگلیسی می باشد و خودشان آزمون می گیرند. در صورتیكه ایلتس داشته باشید دیگر نگرانی وجود ندارد. اقساط آن كمتر از دانشگاه آمریكایی است ولی قابل توجه است.

دانشگاه اللبنانیة كه دانشگاه دولتی و ملی و تقریبا مجانی لبنان است زیر نظر وزارت تربیت لبنان قرار دارد. سطح علمی این دانشگاه بسیار بالاست و برای ورود به بیشتر رشته ها امتحان ورودی برگزار می شود. زبان آموزشی در بعضی رشته ها عربی و در بعضی انگلیسی و در بعضی فرانسوی می باشد. دارای دانشکده های زیر است: علوم و فناوری و بهداشت و درمان، علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشکده مخصوص سطوح دکتری.

دانشگاه الحكمة  مخصوص مسیحیان و معارف دینی مسیحی است كه رشته های علوم انسانی غیر معارف هم دارد.

 دانشگاه العربیة المفتوحة دانشگاه دیگری است كه در لبنان وجود دارد. این دانشگاه در برخی دول عربی مانند کویت مشغول به کار است که شعبه ای هم در لبنان دارد. دانشکده های مطالعات بازرگانی، مطالعات کامپیوتر، مطالعات انگلیسی و مطالعات آموزش و پرورش از جمله قسمتهای آن است.

 دانشگاه مهم دیگری که در لبنان هست دانشگاه سنت جوزف یا یوسف مقدس یا یسوعیه است. این دانشگاه به زبانهای عربی و انگلیسی و فرانسه تدریس می کند. دارای دانشکده های علوم دینی، علوم پزشکی، علوم و تکنولوژی، علوم اجتماعی و علوم انسانی است.
دانشگاه آزاد خودمان در لبنان به زبان عربی فعالیت می كند اما مدرك آن برای وزارت تربیت لبنان هنوز معتبر نیست و دانشجوی ایرانی خیلی كم و سخت و بوسیله كنكور می گیرد. 
تعداد زیادی دانشگاه خصوصی كم اهمیت و با درجه علمی پایین وجود دارد كه خیلی كسی سراغ آنها نمی رود.
جدیدا دانشگاه المعارف در لبنان تاسیس شده که رشته های مختلفی دارد. زبان آموزشی آن انگلیسی و عربی است و دارای دانشکده های ادیان و علوم انسانی، مدیریت، رسانه و هنر می باشد. سیستم آموزشی ترمی واحدی است. ترم پاییز تا آخر ماه آگوست برگ تقاضای ثبت نام دریافت می کند. ثبت نام در هفته اول سپتامبر است و هفته دوم درسها آغاز می شود. ترم بهاره در هفته اول فوریه ثبت نام می کند، و هفته دوم درسها آغاز می شود. ترم در هفته دوم ماه ژوئن پایان می پذیرد. برای ثبت نام باید مدرک خود را در وزارت علوم لبنان معادل کنید. یادتان باشد باید کارنامه دو سال آخر دبیرستان هم همراه دیگر مدارک باشد. تکمیل فرم ثبت نام صرفا از طریق سایت این دانشگاه انجام می شود. از آنجا که این دانشگاه جدیدا تاسیس شده معلوم نیست ارزشگذاری مدرک آن در وزارت علوم ایران به چه شکل هست.
در مورد بورسیه باید عرض كنم كه اطلاع خاصی ندارم. اینكه وزارت علوم كسی را بورسیه كند آنهم برای دانشگاهی در لبنان به نظرم بعید به نظر می رسد بخصوص با سیاستهای جدیدی كه آن وزارتخانه در جذب دانشجویان در داخل ایران به كار برده است. اما اینكه خود دانشگاه كسی را بورس كند حرف دیگری است. عملا غیر از دانشگاه امریكایی كه می توان از طریق اینترنت مكاتبه كرده و مداركتان را كه ترجمه شده باشد برایشان ارسال كنید دانشگاه های دیگر باید حضوری نسبت به پذیرش و ثبت نام اقدام كنید و شرایطشان را كه ممكن است هر روز عوض شود جویا شوید. كلا در لبنان كار اداری بسیار كند و سخت انجام می شود و هر روز باید آن را پیگیری كنید. ثبت نام در دانشگاه های لبنان بخصوص آنها كه پول می گیرند بسیار آسان است و به راحتی پذیرش می كنند. فقط باید مدرک دیپلم و اگر مدارک بالاتر دارید همه را ترجمه و ممهور به مهر سفارت ایران کرده سپس در وزارت خارجه لبنان تایید شود و بعد به وزارت تربیت تحویل دهید تا معادل کنند.
این هم آدرس سایت راهنمای دانشگاه های لبنان که توسط وزارت علوم لبنان آماده شده است.

۴ نظر:

ناشناس گفت...

براي تحصيلات در مقطع ارشد مدرك ليسانس دانشگاه ازاد معتبر هست ومعادل ميشود

ناشناس گفت...

درباری پیگیری کارهای اداری
انگار ایران را با لبنان اشتباهی گرفتی اقای محترم
لطفا اطلاعات خودراتصحیح بفرماید
معلمک ابو رعب

libaniran گفت...

نه داداش! شما یا خارج نرفتی یا خارجی و ایران نرفتی! الان تو ایران نصف کارای اداری با اتوماسیون اداری و حتی از منزل انجام میشه. نه مثل لبنان که قبض برق رو مامور برق دستی مینویسه میده دستت!
راستی نکنه تروریست سوری هستی؟

منم ابوعباس العجمی هستم!

مهدی عاشق الاطرمیزی گفت...

آقا دعوا نکنید.
هردو درست میگین!
لبنان با تمام جمال و جلالش و پیشرفت های فرهنگی که داره در زیر بنایی ترین ساختارهای کشور مبتلا به مشکلات فلج کننده ایست! مثل برق و گاز و آب شرب.
اما خب به هرحال در بسیاری از جوانب دیگر به شدت جذاب و تو دل برو است.
اخوکن الازغیر اطرمیزی